Reálie nočného štrajku

Autor: Ladislav Fuchs | 30.12.2012 o 10:47 | (upravené 30.12.2012 o 10:53) Karma článku: 17,40 | Prečítané:  407x

Slová pána ministra  a kolegov beriem vážne,  pokračujem v neobmedzenom nočnom štrajku. V noci mám voľno a dosť času čítať noviny, blogy,  a aj surfovať po internete. Natrafil  som pritom na viacero zaujímavých myšlienok nášho pána ministra školstva. Viackrát ma napadlo či vôbec  pozná zákon,  ktorý upravuje platy vo verejnej správe a teda aj platy zamestnancov v školstve. Tento zákon  má prílohy,  to sú tabuľky, ktoré nepustia. Akým politickým bonmotom by sa vyhovoril? Asi ako vždy, jeho obľúbenou frázou - ja som politik!

To, čo za posledný mesiac vyšlo z jeho úst, sa neodvažujem nazvať triezvymi závermi, ktoré sú hodnými ministra školstva.  Nie slová, ale činy robia muža.  V tomto prípade ale činy chýbajú. Nielen doma , ale aj  v zahraničí, sa musia na jeho výstupoch  výborne zabávať. Komik ako sa patrí. Smiech, no v skutočnosti sa tlačia slzy.

Najnovšie  si myslí, že začínajúci učiteľ by mohol v ideálnom prípade za štyri až päť rokov zarábať približne 650 eur. Znovu nepovedal či v čistom alebo či je to hrubý plat.  To je podstatný rozdiel. Tomu asi nerozumie.... Jednoducho vodu káže, brandy pije ...a ako faktúry dokazujú poriadne drahé. No možno má pravdu, ale o štyri roky zrejme pri tom už on nebude.

Vyhlásenia pána ministra sa už naozaj nedajú čítať ani počúvať, teplučké  kreslo nášho pána ministra spolu s brandy  ho dostalo do sféry science fiction,  evidentne mimo realitu. Podľa platových tabuliek mnohé učiteľky v materských škôlkach / mimochodom to "hranie s deťmi" doprajem vyskúšať každému a potom sa môžeme ako rovnocenní partneri porozprávať o tom, či je naozaj všetko zlato čo sa blyští .../ani po vyše tridsaťročnej praxi nemajú tých "ideálnych" 650 €, ktoré pán minister by rád doprial začínajúcim učiteľom.

Nehovoriac o benefitoch,  cifru priemernej odmeny 700 € za tento rok celkom účelovo  využíva na obyčajné zavádzanie a vyvolanie odporu voči učiteľom .  V školstve odmena  znamená  ušetrené peniaze z nevyplateného mzdového fondu, ušetrené na práceneschopnosti , ošetrení  člena rodiny a teda nejde o žiadne peniaze navyše. Predstavte si školu s dvadsiatimi učiteľmi, kde by  všetci mali práve priemernú odmenu po 700 eur. Pri súčasnom financovaní ani Copperfield nedokáže za  jeden rok ušetriť  takéto peniaze.

Kŕmia nás istotou, že v tomto štáte nie sú peniaze,  ale  na zdravotné poisťovne, na záchranu súkromných bánk iných štátov  sa nájdu, na divné “ súťažné dialógy“ pri informatizácii verejnej správy, na privatizačnú „ výmenu aktív“  sa nájdu taktiež. Aj na nejakého Sadikiho, ktorého  prepravujú štátnym špeciálom za peniaze daňovníkov, ktorý sa bude mať v base lepšie ako ktorýkoľvek bezdomovec v tomto štáte a ešte ho aj štát bude dlho živiť.

Toto a mnoho iného je kríza. Kríza tých, čo v tomto štáte vládnu. Kríza ich myslenia  a spôsobu uplatňovania moci. No  tí krízu  spomínajú, len keď sa prepúšťa. To musíme, veď je kríza. Alebo keď učitelia chcú platy. No to nemôžeme, veď je kríza. Žiadna kríza nie je. Je iba bezodná chamtivosť, lakomosť a závisť politikov, ktorí sú pri moci.  Je kríza a oni iba bohatnú a bohatnú.

„Tituly pred a za menom ešte nie sú zárukou múdrosti,“  nedávno konštatoval doc. PhDr. Dušan Čaplovič, DrSc.  na adresu nemenovaného PhD.  V tomto prípade povedal všeobecnú pravdu platnú pre každého...

Dúfajme, že časom bude náš pán minister robiť niečo, čomu rozumie. Alebo odpočívať v pokoji. Ako penzista.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exminister Janušek, ktorého súdia za nástenku, dohliada v Žiline na transparentnosť

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

TECH

NASA oznámila obrovský objav, prečo sú vedci takí nadšení

Veď je to „len“ ďalšia hviezdna sústava.


Už ste čítali?